Voittajien on helppo hymyillä!
Lauantaina 17.2 pelattiin Vaasan jäähallissa Rinta-Joupin Autoliike Oy vs. J.Rinta-Jouppi Oy jääkiekko-ottelu.
Ottelu sai ideansa viime marraskuussa henkilökunnan pikkujouluissa illan pikkutunneilla kun saimme päähämme ajatuksen yritysten välisestä ottelusta. Haastettava yritys valikoitui nopeasti. Mikä olisikaan luontevampaa kuin haastaa ”samasta puusta veistetty” yritys jo nimenkin takia; J.Rinta-Jouppi Oy. Tästä muodostui nopeasti ottelu ”Rinta-Joupin mestaruudesta”!
Tämän vuoden laji valikoitui sen perusteella, että ”ideanikkareiden” joukossa sattui olla sillä hetkellä monta jääkiekonpelaajaa joten oli sanomattakin selvää että laji tulisi olemaan legendaarinen jääkiekko. Ja suomalaisethan ovat tiedettävästi suurta jääkiekkokansaa.
Haastekirje lähti matkaan ja vastapuolelta tuli nopeasti vastaus; haaste vastaanotettu!
Joulukuusta helmikuun puoleen väliin tuntui olevan ikuisuus, ottelua odotettiin kuumeisesti. Mitä lähemmäs päästiin sitä suurempi oli jännitys.
Ottelu lauantai koitti ja pelaajia saapui kohti Vaasaa. Molemmissa joukkueissa pelaajat olivat ympäri Suomen ja kaukaisin taisi olla meidän joukkueemme toinen maalivahti, joka saapui paikalle Rovaniemeltä asti.
Jännitys oli huipussaan! Peli sujui mallikkaasti ja huippu meiningillä. Lopulta peli päättyi tilanteeseen 10-3 meidän hyväksemme. Kaikilla oli mukavaa; niin pelaajilla kuin katsojillakin!
Palkintona on kiertopalkinto pokaali, jonka tarkoituksena on vuosittain siirtyä sen yrityksen paraatipaikalle mihin voitto kulloinkin osuu. Laji vain vaihtuu.
Huippu tapahtuma ja hieno peli. Kaikilla oli mukavaa, niin pelaajilla kuin kannustusjoukoilla! Voittajien on helppo hymyillä!
Ensi vuonna uudet haasteet! Jännittävää, onko laji sama vai vaihdetaanko toiseen.
Suuri kiitos kaikille osallistujille!
Eveliina, Tervajoki