Suomen suurin valikoima vaihtoautoja: ”Kasvua tavoitellaan edelleen”
Rinta-Joupin Autoliikkeen myynti kasvoi viime vuonna kymmenen prosenttia ja vaihtoautojen valikoima kasvatettiin määrätietoisella ostotoiminnalla Suomen suurimmaksi. Kasvun odotetaan jatkuvan myös tulevana vuonna.
Vaihtoautovalikoimamme käsittää nykyisin noin 5000 ajoneuvoa. Valikoimaa on kehitetty erityisesti vastaamaan suomalaisten tämänhetkisiä ostotottumuksia.
– Pyrimme vastaamaan kuluttajien kysyntään mahdollisimman hyvin. Seuraamme tarkasti Suomessa myytäviä autoja hintaluokittain, käyttövoimittain, merkeittäin ja malleittain, kertoo Rinta-Joupin Autoliikkeen ostopäällikkö Mikko Vesala.

Suomen suurin vaihtoautovalikoima ei ole sattumaa, vaan olennainen osa yrityksen kasvustrategiaa.
– Viime vuonna kasvoimme noin kymmenen prosenttia ja samaa kasvua tavoitellaan edelleen. Laaja valikoima mahdollistaa hyvän tuloksentekokyvyn ja kasvun. Samaan aikaan varaston pitää olla koostumukseltaan sellainen, että se kiertää ja myyntiajat pysyvät kohtuullisina, avaa Vesala.
Parhaiten kaupaksi käyvät luotettavat ja hyvin hintansa pitävät vaihtoautot.
Ostopäätös tehdään nyt järjellä
Vaihtoautojen kysyntä perustuu tällä hetkellä entistä enemmän järkiperäisiin valintoihin. Vesalan mukaan ihmiset etsivät luottokumppania, joka säilyttää mahdollisimman hyvin arvonsa.
– Suomalaiset ostavat nyt autoja rationaalisin perustein. Parhaiten kaupaksi käyvät luotettavat ja hyvin hintansa pitävät vaihtoautot.
Vaihtoautojen myyntitilastojen kärkeä pitävät bensiinikäyttöiset autot. Diesel- ja hybridiautot seuraavat vahvasti perässä ja täyssähköautoja myydään neljänneksi eniten.
– Varastossa on juuri nyt eniten tilaa bensiini- ja täyssähköautoille, mutta ostamme toki myös diesel- ja hybridiautoja, kommentoi Vesala.
Tuontiautot paikkaavat uudempien autojen kysyntää
Valtaosa myytävistä vaihtoautoista on kotimaisia, mutta uusien autojen myynnin hiipuessa myös tuontiautojen osuus kasvaa jatkuvasti.
– Noin 80 prosenttia ostamme varastoon kotimaasta ja loput hankitaan tuonnin kautta. Uusien autojen rekisteröinnit ovat Suomessa historiallisen matalalla tasolla, joten kuluttajien toiveet uudehkoista autoista pystytään täyttämään yhä useammin tuontiautoilla. Tämä osuus tulee todennäköisesti kasvamaan jatkossa entisestään, Vesala ennakoi.
Suomen suurin valikoima edellyttää myös panostuksia toimitiloihin. Laajennamme tänä vuonna myymäläverkostoamme, kun Lahden ja Tampereen liikkeet muuttavat isompiin tiloihin ja Lappeenrantaan avataan uusi Rinta-Joupin Autoliikkeen suurmyymälä.