Rinta-Joupin Autoliikkeen Janne Mäenpää mekaanikoksi MM-ralleihin
Rinta-Joupin Autoliikkeen mekaanikko Janne Mäenpää on valittu TGS Worldwide -tiimin mekaanikoksi rallin MM-osakilpailuun. MM-rallin Suomen osakilpailu, Secto Rally Finland, ajetaan Jyväskylässä 4.-7. elokuuta.
Škodan maahantuoja järjesti yhdessä TGS Wordwide -tiimin kanssa Škoda-mekaanikoille kilpailun, jossa pääpalkintona oli mahdollisuus toimia yhtenä TGS Worldwide -tiimin mekaanikoista Jyväskylän MM-osakilpailussa.
Rinta-Joupin Autoliikkeessä mekaanikkona työskentelevä Janne Mäenpää oli yksi kolmesta pääpalkinnon voittajasta. Hän odottaa tulevaa koitosta jo innolla.
– Lähden mielenkiinnolla kohti ralleja, tulee varmasti hieno kokemus.
Ensipuraisu rallin maailmaan
Kilpailu muodostui maahantuojan mukaan erittäin korkeatasoiseksi. Voittajat valittiin Škoda Service Cam -videoiden perusteella. Videossa käydään auton alusta läpi määräaikaishuollon yhteydessä ja ilmoitetaan asiakkaalle kuluneista sekä viallisista osista. Videon lopussa mekaanikko myös esittelee itsensä. Maahantuojan mukaan lukuisa määrä ammattimaisesti toteutettuja Service CAM -videoita teki valinnasta todella vaikeaa.
Mäenpää teki raatiin lähtemättömän vaikutuksen ja miehen tie vie sen myötä toistaiseksi tuntemattoman aluevaltauksen, rallin, pariin. Mäenpäälle on tähän mennessä kertynyt kokemusta autourheilusta vain television välityksellä. Mies ei kuitenkaan sulje pois mahdollisuutta, etteikö rallikärpänen saattaisi tämän kesän aikana puraista.
– Katsotaan, miten sujuu. Jos hyvin menee, niin voisi sitä jatkossakin olla haaveita päästä mukaan rallin pariin.
Škoda vastaan ralli-Škoda
Mäenpää valmistui automekaanikoksi ammattikoulusta vuonna 2012 ja on sittemmin saanut kattavan lisäkoulutuksen Škodan maahantuojalta. Puolitoista vuotta kestänyt Škodan HiTech-koulutus sisälsi kaiken mahdollisen auton tekniikasta.
Škodat ovat siis Mäenpäälle jo ennestään hyvinkin tuttuja, mutta Jyväskylässä miestä odottavat TGS Worldwide -tiimin täysveriset Škoda Fabia Rally2 Evo -kilpa-autot. Mies uumoilee kilpa-autojen eroavan melkoisesti henkilöautojen huoltamisesta.
– Voisin veikata, että on aika erilainen maailma. Eipä siellä esimerkiksi paljon nostureita käytetä.
Aikanaan rallin MM-sarjaakin ajaneen Toni Gardemeisterin luotsaama TGS Worldwide on ammattilaisrallitiimi, joka tarjoaa rallikuljettajille vuokralle kilpa-autoja sekä huoltopalvelut. Tiimi kiertää mm. rallin SM-sarjan sekä yksittäisiä MM-osakilpailuita. Ennen Jyväskylän h-hetkeä voittajamekaanikot pääsevät tutustumaan rallitiimiin tarkemmin Seinäjoen SM-rallissa 18. kesäkuuta.
Suomen MM-ralli ajetaan Keski-Suomen maisemissa 4.-7. elokuuta. Päivitämme rallin jälkeen tuoreita tunnelmia Mäenpään mekaanikko-kokemuksesta.
Kiinnostaisiko sinua ura Škoda-mekaanikkona? Katso avoimet työpaikat:
Haku päättyy 31.01.2025
Toyota-mekaanikko Vaasaan
Vaasan Toyota-huollon tiimissämme on paikka auki innokkaalla ja kehittymishaluisella asenteella varustetulle mekaanikolle. Meillä pääset halutessasi toimimaan myös muiden tunnettujen merkkien, kuten Skodan, Kian ja Mitsubishin parissa.
Haku päättyy 26.01.2025
Automyyjä Kuopioon
Innostutko kaupan tekemisestä ja erinomaisen asiakaskokemuksen mukaisesta asiakaspalvelusta? Jos vastasit kyllä, tämä työ voi olla sopiva juuri sinulle!
Haku päättyy 31.01.2025
Mekaanikko Vaasaan
Vaasan monimerkkihuollon tiimissämme on paikka auki innokkaalla ja kehittymishaluisella asenteella varustetulle mekaanikolle. Meillä pääset toimimaan tunnettujen merkkien, kuten Skodan, Kian, Mitsubishin, Toyotan ja Hondan parissa.
Haku päättyy 31.01.2025
Automyyjä Raisioon
Innostutko kaupan tekemisestä ja erinomaisen asiakaskokemuksen mukaisesta asiakaspalvelusta? Jos vastasit kyllä, tämä työ voi olla sopiva juuri sinulle!
Haku päättyy 31.12.2025
Avoin hakemus oppisopimuskoulutukseen tai työharjoitteluun
Me Rinta-Joupin Autoliikkeellä haemme ja kasvatamme huippuluokan asiantuntijoita. Uskomme, että käytäntö opettaa paljon ja siksi tahdomme mahdollisuuksiemme mukaan tarjota innokkaille opiskelijoille ja oppisopimuskoulutukseen pyrkiville mahdollisuuden suorittaa opintonsa työssäoppimisen kautta.
Haku päättyy 31.12.2025
Avoin hakemus
Oletko kiinnostunut yhden Suomen suurimman autokauppaketjun uramahdollisuuksista? Voit jättää meille avoimen hakemuksen, mikäli sinulle sopivaa työpaikkaa ei löytynyt avoimista työpaikoistamme, sillä aika ajoin meille avautuu kiinnostavia työmahdollisuuksia niin myynnin, huollon, hallinnon kuin viestinnän tehtäviin ja tarvitsemme joukkoomme niin alan parhaita osaajia kuin tulevaisuuden lupauksia.
Haku päättyy 31.12.2025
Hae mekaanikoksi avoimella hakemuksella
Valtakunnallinen huoltoverkostomme palvelee asiakkaitamme 11 paikkakunnalla ja aika ajoin tarvitsemme lisävahvistusta ammattitaitoisiin huoltotiimeihimme ympäri Suomen. Olit sitten kokenut konkari tai tuoreempi ajoneuvoasentajan koulutuksella varustettu lupaus, hae meille mekaanikoksi työskentelemään monipuolisten huolto- ja korjaustehtävien parissa!
Haku päättyy 08.02.2025
Caravan-mekaanikko Kempeleeseen
Oletko autoalan rautainen ammattilainen, joka kaipaa vaihtelua perinteiseen autokorjaamoarkeen? Kempeleen caravan-huollon tiimissämme on paikka auki innokkaalla ja kehittymishaluisella asenteella varustetulle mekaanikolle!
Haku päättyy 12.01.2025
Mekaanikko Mikkeliin
Mikkelin monimerkkihuollossa on paikka auki innokkaalla ja kehittymishaluisella asenteella varustetulle mekaanikolle. Meillä pääset toimimaan tunnettujen merkkien, kuten BMW:n ja Hondan parissa.